• PYTANIA I ODPOWIEDZI

1 .Czy istnieje coś takiego jak higiena jamy ustnej czworonoga ?

Higienę jamy ustnej naszego pupila możemy utrzymywać na różne sposoby, miedzy innymi poprzez podawanie mu do gryzienia gryzaków. W ten prosty sposób zaspakajamy jego naturalną potrzebę gryzienia, przy okazji pozwalając na to aby pies czyścił i masował dziąsła. Kiedy pies pozbawiony jest odpowiednich gryzaków to w niedługim czasie zacznie szukać innych rzeczy do gryzienia np. części naszej garderoby lub mebli. Do wyboru mamy  wiele odmian gryzaków. Gryzaki naturalne pochodzące z surowców zwierzęcych takie jak: skóra, ścięgna, uszy itp. lub gryzaki z tworzywa sztucznego: piłki, sznury, gumowe kości itp.  Gryzaki dzielimy również na gryzaki twarde: kości,łapki, uszy itp. oraz na gryzaki miękkie:  kabanosy, ciasteczka, dropsy itp.


2. Czym pielęgnuje się sierść psów ?

Do tego służą szczotki, grzebienie i zgrzebła  itp. Rozróżniamy szczotki z krótkimi igiełkami do krótkiej sierści lub z długimi i bardziej rozstawionymi igiełkami do siersci długiej. Zgrzebła z zakrzywionymi końcówkami służą  do  wyczesywania kurzu, zabrudzeń oraz podszerstka, czyli starej zalegającej sierści.

3 .Co to są filcaki ?

Filcaki dla psów służą do przycinania trudnych do usunięcia kołtur.
Filcak wyglądem przypomina grzebień, jednak zamiast zębów ma cienkie ostrza.

4. Co to jest Furminator ?

Furminator to specjalna szczotka o specyficznym wyglądzie. Ma plastikową lub metalową rączkę, a na jej końcu znajdują się metalowe, odpowiednio wyprofilowane ząbki do wyczesywania sierści. Furminator często znajdziemy również pod nazwą "zgrzebło". Furminator jest bardzo skutecznym narzędziem do usuwania podszerstka. Jego używanie daje bardziej zadowalające efekty niż czesanie psa zwykłą szczotką. Narzędzia tego typu, które dostępne są na rynku, umożliwiają pielęgnację sierści na najwyższym poziomie:usunięcie wypadającego, obumarłego podszerstka, zatroszczenie się o zdrowie psiej skóry, a także o to, by włos wyglądał na lśniący i zadbany. Zwykłe szczotki, których używamy do czesania naszych psów, mają tę wadę, że potrafią uszkodzić cebulki i wyrwać sierść, która jest zdrowa.
Specjalna długość i zagęszczenie ząbków furminatora na to nie pozwalają. To narzędzie usuwa tylko ten włos, który sam by wkrótce wypadł. Robi to na tyle skutecznie, że jedno czesanie furminatorem odpowiada nawet dziesięciokrotnemu użyciu zwykłego urządzenia do pielęgnacji sierści. Furminatorem mogą być czesane zarówno psy, jak i koty. Jednak w przypadku kotów należy wybrać narzędzia przeznaczone specjalnie dla nich i dla ich rodzajów sierści.  Pamiętajmy, że furminator wyczesuje podszerstek, a nie sierść.

5.Co to jest podszerstek?

Podszerstek to krótkie i mięciutkie futerko pod psią lub kocią sierścią. Łatwo jest wyczuć, gdy głaszcząc zwierzaka lekko go podrapiemy i natrafimy przy samej skórze na coś w rodzaju "miekkiego puszku". Zapewnia on termoizolację oraz chroni przed mikrouszkodzeniami skóry.

6. U jakich ras kotów lub psów stosujemy furminator ? 

Jeśli chodzi o koty, furminator stosujemy tylko u tych ras, które mają podszerstek, najczęściej są to koty długowłose np.  kot rosyjski, kota brytyjskiego, maine coone, persa, ragdolla, bengalskiego czy popularnego dachowca. Jeśli chodzi o psy, to stosujemy u tych które mają podszerstek. Podszerstka nie mają te psy, które mają krótką, gładką sierść. Rasy, które mają bardziej obfitą sierść jak np. Alaskan Malamute taki podszerstek posiadają.


7. Do czego służy trymer dla psa ?

Trymer służy do trymowania psów, czyli usuwania martwej sierści czworonogów. Taki zabieg pielęgnacyjny od razu poprawia jakość sierści - usztywnia ją, zmniejsza ilość martwego podszerstka i martwych włosów okrywowych.Serść po trymowaniu jest błyszcząca, ma bardziej intensywny kolor,wyglada zdrowo i mniej wypada niż przed zabiegiem.

8.Jaka jest różnica pomiędzy trymerem a furminatorem ?

Trymer to narzedzie służące do usuwania martwej sierści oraz skracania włosów.
Furminator to rodzaj trymera - nie skraca on jednak sierści tylko usuwa martwy włos i nadmiar podszerstka. Nie należy mylic furminatora z trymerem posiadającym ostrze - te  przeznaczone sa do rozplątywania i ewentualnego skracania sierści.


9.  Czym są drapaki dla kota ?

Drapaki pozwalają kotom zaspakajać ich naturalną potrzebę wspinaczki i polowania. Są też dobrym narzędziem do ścierania łuski z pazurów. Regularnie ścierana łuska pozwala pazurkom rosnąć i przez to prawidłowo rozwijać się. Drapaki to także dobry sposób na relaks - pomagają kotom w rozciąganiu się dbając w ten sposób  o kręgosłup.

10. Jaka jest najlepsza karma dla psa ?

Pies to udomowiona forma wilka szarego. Biorąc zatem pod uwagę ten aspekt  pies w swojej diecie powinien mieć produkty zawierające odpowiednią ilość mięsa. Suche karmy możemy podzielic na trzy kategorie : karmy amatorskie z niska zawartościa mięsa ( ok 4% do 12 %  reszta to wypełniacze) karmy premium i superpremium ( to karmy z dużą zawartością mięsa nawet ponad 90 %)  W karmach droższych dodatkowo można znaleźć  odpowiednią ilość witamin i minerałów takich jak omega 3 oraz omega 6 odpowiedzialnych za prawidłowy krwioobieg i lśniącą siersć. Mogą one również zawierać  korzeń żeń-szenia lub herbatę zieloną na poprawę pracy żołądka.
Karrmy w większości robione są na bazie kurczaka, jeżeli jednak psy są alergikami wtedy warto spróbować podawć im karmy na bazie wołowiny,jagmięciny lub ryby.

11. Jaka jest najlepsza karma dla kota ?

Dla kotów rozróżniamy także karmy z niską zawartością mięsa oraz  karmy w których  mięsa jest ponad 90%
W droższych suchych karmach możemy czasem znaleźć  odkłaczacz (najczęściej w postaci pulpy buraczanej) Służy on do usuwania  zaległej sierści z żołądka kota, która to sierść często dostaje się tam podczas codziennej higieny. Niektóre droższe karmy w swoim składzie zawierają kwasy omega 3 oraz omega 6, korzeń żeńszenia lub zieloną herbatę na układ krwionośny,  na lśniącą sierść oraz na poprawę pracy żołądka. Ważnym składnikiem odżywczym szczególnie dla kotów sterylizowanych jest stabilizator poziomu ph. Jego brak może powodować  kamienicę nerkowej kota. Kupując zatem karmy warto zwrócić uwagę na to  czy w ich składzie są już te wyżej wymienione składniki. Czasem zdrza się, że w jednej karmie jest jeden składnik, a w drugiej drugi - wtedy warto kupić dwie karmy i je pomieszać  ze sobą.

12.Co jedzą króliki i świnki morskie ?

Podstawowym pożywieniem królika i świnki morskiej jest siano (  można je podawać bez ograniczeń) oraz wysokiej jakości granulat. Dobrej jakości granulat to mieszanka zawierająca wszystkie składniki odżywcze, witaminy, minerały i aminokwasy.Składa się ze zmielonychi sprasowanych części roślin( warzyw, owoców, zbóż, ziaren)
Warto wiedzieć, że świnki morskie nie wytwarzają w organiźmie witaminy C. Stres zaś powoduje, że zapotrzebowanie na witaminę C ciągle u nich  wzrasta. Dlatego w diecie świnek morskich zawsze powinna być witamina C (np. witamina C w kropelkach  dodawana  codziennie do wody)
  • Sklep zamknięty

Sklep w budowie